Byråd

Valgte i kommunerne

Aalborg

Anna Aaen
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:30247266
Lasse Olsen
Rådmand for Miljø- og EnergiforvaltningenMiljø og Energiudvalget. Medlem af Magistraten
Email:[email protected]
Tlf.:61764222
Per Clausen
Byrådsmedlem, medlem af Skoleudvalget, Ældre- og Handicapudvalget samt By- og Landskabsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:31675008

Aarhus

Katrine Vinther Nielsen
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:26661484
Laura Bryhl
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Thure Hastrup
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:22886615

Albertslund

Bodil Marie Garde
Medlem af kommunalbestyrelsen
Helge Bo Jensen
Kommunalbestyrelsesmedlem
Email:[email protected]
Tlf.:61621679

Allerød

Emil Ulrik Andersen
Medlem af byrådet

Assens

Kaj Alstrup
Byrådsmedlem, medlem af Social- og Sundhedsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:53771298

Ballerup

Saime Bilen Inanc
Medlem af kommunalbestyrelsen
Stine Rahbek Pedersen
Kommunalbestyrelsesmedlem , næstformand i Teknik- og Miljøudvalget. Medlem af Børne- og Skoleudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:41751020

Bornholm

Helle Munk Ravnborg
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Laura Kofod
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:41851064
Mikael Benzon
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:51203071
Morten Riis
Kommunalbestyrelsesmedlem og viceborgmester
Email:[email protected]
Tlf.:20331727
Niclas Fick
Kommunalbestyrelsesmedlem , medlem af Natur- og Miljøudvalget og Social- og Sundhedsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:21 51 11 97
Sanne Friborg
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:25146274
Stig Westermann
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:40152324

Brøndby

Fatih Baran
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:53311178

Brønderslev

Runa Friis Hansen
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:71100502

Egedal

Helle Wilken Bovien
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:51896640

Faaborg-Midtfyn

Kirsten Lundgaard
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:30430583

Fanø

Lasse Harder Schousboe
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]

Favrskov

Thake Fogh Cordt
Medlem af byrådet

Faxe

Thomas Spange Olsen
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:29900199

Fredensborg

Bjørn Svensson
Byrådsmedlem, medlem af Borgerservice-, Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalget samt Social- og Seniorudvalget.
Email:[email protected]
Tlf.:40459533

Fredericia

Cecilie Roed Schultz
Byrådsmedlem, næstformand i Senior- og Handicapudvalget og Børne- og Skoleudvalget. Medlem af Miljø- og Teknikudvalget og Økonomiudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:61331632

Frederiksberg

Anja Lundtoft Thomsen
Medlem af kommunalbestyrelsen
Daniel Panduro
Kommunalbestyrelsesmedlem, medlem af Børneudvalget og Undervisningsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.: 28982775
Mette Bang Larsen
Kommunalbestyrelsesmedlem, medlem af Kultur- og Fritidsudvalget, Socialudvalget og Sundheds- og Forebyggelsesudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:50136949
Pelle Dragsted
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:4272 4317
Rasmus Holme Nielsen
Medlem af kommunalbestyrelsen
Sabrina Louise Christiansen
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:50749999

Frederikssund

Rasmus Petersen
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:26715702

Furesø

Helle Vallentin
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:4523434921
Øjvind Vilsholm
Byrådsmedlem, medlem af Økonomiudvalget, Udvalg for dagtilbud og familier og Udvalg for natur, miljø og grøn omstilling (næstformand). Næstformand i handicaprådet.
Email:[email protected]
Tlf.:20274465

Gentofte

Jeanne Toxværd
Kommunalbestyrelsesmedlem, medlem af Kultur-, Unge- og Fritidsudvalget og Bygnings- og Arkitekturudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:21 54 08 18

Gladsaxe

Michael Dorph Jensen
Byrådsmedlem, formand for Beskæftigelses- og Integrationsudvalget. Medlem af Trafik- og Teknikudvalget, Beskæftigelses- og Integrationsudvalget og Sundheds- og Rehabiliteringsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:24810316
Signe Rosa Skelbæk
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:51945731
Trine Henriksen
Byrådsmedlem, næstformand for Miljøudvalget. Medlem af Økonomiudvalget og Miljøudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:60631180

Greve

Mehmet Zeki Dogru
Byrådsmedlem, medlem af Plan- og Udviklingsudvalget, Økonomiudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:27595543

Gribskov

Michael Hemming Nielsen
Byrådsmedlem af Økonomiudvalget, Næstformand for Beskæftigelse -og Unge- , Udvikling samt medlem af By og Land
Email:[email protected]
Tlf.:22857363

Guldborgsund

Bente Lerche-Thomsen
Byrådsmedlem, medlem af Børn, Familie og Uddannelsesudvalg
Email:[email protected]
Tlf.:25 18 18 03

Haderslev

Helene Hellesøe Appel
Medlem af byrådet

Halsnæs

Thue Lundgaard
Byrådsmedlem, formand for Udvalget for Ældre og Handicappede. Medlem af Økonomiudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:50918785

Helsingør

Allan Berg Mortensen
Byrådsmedlem, medlem af Social- og Beskæftigelsesudvalget og Økonomiudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:25329596
Jørgen Bodilsen
Byrådsmedlem
Email: [email protected]

Herlev

Ibrahim Benli
Kommunalbestyrelsesmedlem, medlem af Arbejdsmarkedsudvalget, Kultur- og Fritidsudvalget, Skolerådet og Kultur-og fritidsrådet
Email:[email protected]
Tlf.:60377641
Marianne Dithmer
Kommunalbestyrelsesmedlem, medlem af Økonomi- og Planlægningsudvalget, Sundheds- og Voksenudvalget og Familie- og Forebyggelsesudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:26790432

Hillerød

Tue Tortzen
Byrådsmedlem, medlem af Udvalget for Natur, Miljø og Klima og Udvalget for Erhverv, Beskæftigelse og Turisme
Email:[email protected]
Tlf.:22857362

Hjørring

Louise Bilde Hvelplund
Byrådsmedlem, medlem af Økonomiudvalget og Sundheds-, Ældre- og Handicapudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:41937733

Holbæk

Karen Thestrup Clausen
Kommunalbestyrelsesmedlem, formand for Børn og Ungeudvalget. Medlem af Økonomiudvalget og Udvalget for Klima og Miljø
Email:[email protected]
Tlf.:72369040

Horsens

Lisbeth Torfing
Formand for Beskæftigelses- og Integrations­udvalget. Medlem af Børne- og Uddannelses­udvalget og Velfærds- og Sundhedsudvalget.
Email:[email protected]
Tlf.:22159347

Hvidovre

Karin Kofod
Medlem af kommunalbestyrelsen

Høje-Taastrup

Emil Viskum
Medlem af Økonomiudvalget, Socialudvalget, Institutions- og Skoleudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:40794974

Ishøj

Ole Wedel-Brandt
Medlem af Børne- og Undervisningsudvalget og Klima- og Miljøudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:25216022

Kalundborg

Niels Erik Danielsen
Medlem af Økonomiudvalget og Teknik- og Miljøudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:21571158

Kerteminde

Heino Salling
Byrådsmedlem

København

Bente Møller
Medlem af borgerrepræsentationen
Email:[email protected]
Tlf.:21653351
Charlotte Lund
Medlem af Københavns Borgerrepræsentation
Email:[email protected]
Tlf.:61240271
Frederik Werner Kronborg
Medlem af borgerrepræsentationen
Email:[email protected]
Tlf.:30919801
Gorm Anker Gunnarsen
Medlem af Københavns Borgerrepræsentation
Email:[email protected]
Tlf.:20879913
Gyda Heding
Medlem af Københavns Borgerrepræsentation
Email:[email protected]
Tlf.:24412704
Hassan Nur Wardere
Medlem af Københavns Borgerrepræsentation
Email:[email protected]
Tlf.:29888364
Jean Thierry
Medlem af borgerrepræsentationen
Karina Vestergård Madsen
Medlem af Københavns Borgerrepræsentation, Gruppeforkvinde
Email:[email protected]
Tlf.:61240267
Katrine Hassenkam Zoref
Medlem af borgerrepræsentationen
Knud Holt Nielsen
Medlem af Københavns Borgerrepræsentation
Email:[email protected]
Tlf.:30180827
Line Barfod
Medlem af Borgerrepræsentationen
Email:[email protected]
Tlf.:20731004
Maria Sofie Petersen
Medlem af borgerrepræsentationen
Email:[email protected]
Mikkel Skovgaard Hansen
Medlem af borgerrepræsentationen
Email:[email protected]
Tlf.:26249274
Sinem Demir
Medlem af Borgerrepræsentationen
Email:[email protected]
Tlf.:42 40 88 68
Stine Finné Toft
Medlem af borgerrepræsentationen
Email:[email protected]
Tlf.:61 72 56 21

Køge

Niels Rolskov
Formand for Klima- og Planudvalget. Medlem af Økonomiudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:26234933

Lejre

Ivan Mott
Formand for Teknik & Miljø
Email:[email protected]
Tlf.:21536285

Lolland

Bente Ellebæk Borreskov
Medlem af Ældre- og Sundhedsudvalget og Teknisk Udvalg
Email:[email protected]
Tlf.:21562521

Lyngby-Taarbæk

Henrik Bang
Medlem af Økonomiudvalget, Teknik- og Miljøudvalget og Beskæftigelses- og Integrationsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:23114739

Mariagerfjord

Malene Ingwersen
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:31 95 24 10

Middelfart

Lasse Schmücker
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:71112829

Norddjurs

Ulf Harbo
Medlem af Økonomiudvalget, Erhvervs- og arbejdsmarkedsudvalget og Børne- og ungdomsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:61651383

Næstved

Susanne Steensgaard Tariq
Byrådsmedlem
Email:[email protected]
Tlf.:24755882

Odder

Ditte Marie Thejsen
Næstformand i Børne-, Uddannelses- og Kulturudvalget. Medlem af Økonomi- og Erhvervsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:50493046
Leif Gjørtz Christensen
Medlem af Sundheds-, Social- og Forebyggelsesudvalget samt Arbejdsmarkedsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:20960339

Odense

Reza Javid
Medlem af Beskæftigelses- og Socialudvalget, Udvalget for Borgerinddragelse
Email:[email protected]
Tlf.:71676720
Søren Freiesleben
Byrådsmedlem
Email:[email protected]
Tlf.:23 63 89 11

Odsherred

Amalie Petersen
Medlem af kommunalbestyrelsen

Randers

Bjarne Overmark
Valgt for Beboerlisten. Medlem af Økonomiudvalget, Skole- og uddannelsesudvalget og Landdistriktsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:22213755
Frida Valbjørn Christensen
Medlem af Miljø- og teknikudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:93606004

Rebild

Flemming Larsen
Medlem af byrådet

Ringsted

Henrik Kjær
Byrådsmedlem
Email:[email protected]
Tlf.:24524145

Roskilde

Anna Bondo Nielsen
Byrådsmedlem
Email:[email protected]
Tlf.:29426759
Birgitte Baktoft
Medlem af byrådet
Jonas Paludan
Email:[email protected]
Tlf.:50485066

Rudersdal

Christoffer Emil Jørgensen
Medlems af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:51895888

Rødovre

Marianne Rugaard Christensen
Medlem af Social- og Sundhedsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:29902018
Peter Mikkelsen
2. Viceborgmester, Medlem af Økonomiudvalget og Beskæftigelsesudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:40935653

Silkeborg

Peter Sig Kristensen
Medlem af Klima- og Miljøudvalget og Børne- og Ungeudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:51509125
Signe Haahr Lindegaard
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:40812971

Skanderborg

Peter Kjær
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:20652469

Slagelse

Thomas Clausen
Formand for Social- og Beskæftigelsesudvalget Medlem af Økonomiudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:53257849

Sorø

Bo Mouritzen
Medlem af Børn- og Undervisningsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:60354662

Stevns

Sejer Folke
Arbejdsmarked, Erhverv og Turisme
Email:[email protected]
Tlf.:22419119

Svendborg

Ib Knudsen
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:24886798
Jesper Kiel
Byrådsmedlem
Email:[email protected]
Tlf.:24524155
Stina Sølvberg Thomsen
Byrådsmedlem - Stedfortræder fra 1. september 2020
Email:[email protected]
Tlf.:20977811

Syddjurs

Jesper Yde Knudsen
Næstformand i Udvalget for erhverv og beskæftigelse. Medlem af Udvalget for familie og institutioner
Email:[email protected]
Tlf.:23839891
Niels Peter Mortensen
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:24634611

Sønderborg

Asger Romme Andersen
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:51363510

Tårnby

Dorthe Hecht
Medlem af Økonomiudvalget, Børne- og Skoleudvalget samt Sundheds- og Omsorgsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:20969096

Thisted

Jens Otto Madsen
Medlem af Social- og Sundhedsudvalget
Email:[email protected]
Tlf.:23261278

Vallensbæk

Jens Ove Bay
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]

Viborg

Aksel Rosager Johansen
Medlem af byrådet
Email:[email protected]
Tlf.:28886328

Vordingborg

Martin Graff Jørgensen
Medlem af kommunalbestyrelsen
Email:[email protected]
Tlf.:71755693
Mette Gerdøe-Frederiksen
Næstformand i Udvalget for Børn, Unge og Familie
Email:[email protected]
Tlf.:41208002