Folketingskandidater

Find alle Enhedslistens kandidater til det kommende folketingsvalg

Storkreds Kreds Liste nr. Kandidat Mail
København Nørrebro (K5) 1 Pernille Skipper [email protected]
København Vesterbro (K9) 2 Rosa Lund [email protected]
København Brønshøj (K7) 3 Rune Lund [email protected]
København Indre By (K3) 4 Jette Gottlieb [email protected]
København Bispebjerg (K6) 5 Jonathan Simmel [email protected]
København Tårnby (K12) 6 Dorthe Hecht [email protected]
København Sundbyvester (K2) 7 Michael Neumann [email protected]
København Østerbro (K1) 8 David Rønne [email protected]
København Slots (K11) 9 Jakob Nerup [email protected]
København Sundbyøster (K4) 10 Karen Skærlund Risvig [email protected]
København Valby (K8) 11 Louis Jacobsen [email protected]
København Falkoner (K10) 12 Mette Bang Larsen [email protected]
 

 

Omegn Gladsaxe (K3) 1 Søren Søndergaard [email protected]
Omegn Rødovre (K4) 2 Ibrahim Benli [email protected]
Omegn Lyngby (K2) 3 Anna Berg [email protected]
Omegn Hvidovre (K5) 4 Annika Holm Nielsen [email protected]
Omegn Taastrup (K7) 5 Helge Bo Jensen [email protected]
Omegn Gentofte (K1) 6 Jeanne Guldbrand Toxværd [email protected]
Omegn Brøndby (K6) 7 Tobias Clausen [email protected]
Omegn Ballerup (K8) 8 Stine Rahbek Pedersen [email protected]
 

 

Nordsjælland Hillerød (K3) 1 Mai Villadsen [email protected]
Nordsjælland Egedal (K5) 2 Øjvind Vilsholm [email protected]
Nordsjælland Helsingør (K1) 3 Helena Jørgensen [email protected]
Nordsjælland Fredensborg (K2) 4 Annie Hagel [email protected]
Nordsjælland Rudersdal (K6) 5 Tormod Olsen [email protected]
Nordsjælland Frederikssund (K4) 6 Casper Pedersen [email protected]
 

 

Bornholm 1 Morten Riis [email protected]
Bornholm 1 Niclas Fick [email protected]
 

 

Sjælland Roskilde (K8) 1 Christian Juhl [email protected]
Sjælland Holbæk (K9) 2 Eva Flyvholm [email protected]
Sjællnd Kalundborg (K10) 2 Eva Flyvholm [email protected]
Sjælland Ringsted (K11) 3 Linda Hansen [email protected]
Sjælland Slagelse (K12) 3 Linda Hansen [email protected]
Sjælland Næstved (K4) 4 Bruno Jerup [email protected]
Sjælland Lolland (K1) 5 Johnni Struck [email protected]
Sjælland Køge (K6) 6 Rosa Rikke Wittrup [email protected]
Sjælland Vordingborg (K3) 7 Martin Graff Jørgensen [email protected]
Sjælland Guldborgsund (K2) 8 Christian Tastrup [email protected]
Sjælland Greve (K7) 9 Mehmet Zeki Dogru [email protected]
Sjælland Faxe (K5) 10 Sejer Folke [email protected]
 

 

Fyn Odense Øst (K1) 1 Victoria Risbjerg Velásquez [email protected]
Fyn Svenborg (K7) 2 Jesper Kiel [email protected]
Fyn Odense Vest (K2) 3 Reza Javid [email protected]
Fyn Faaborg (K8) 4 Vibeke Syppli Enrum [email protected]
Fyn Middelfart (K5) 5 Jonas Hulgaard Ammundsen [email protected]
Fyn Odense Syd (K3) 6 Camille Hvillum [email protected]
Fyn Assens (K4) 7 Kasper Philbert [email protected]
Fyn Nyborg (K6) 8 Stina Sølvberg Thomsen [email protected]
 

 

Sydjylland Esbjerg By (K4) 1 Henning Hyllested [email protected]
Sydjylland Kolding Nord (K11) 2 Rasmus Vestergaard Madsen [email protected]
Sydjylland Vejle Nord (K8) 2 Rasmus Vestergaard Madsen [email protected]
Sydjylland Aabenrå (K2) 3 Lene Dalsgaard [email protected]
Sydjylland Vejen (K7) 4 Maya Ryom [email protected]
Sydjylland Fredericia (K10) 5 Kirsten Cordtz [email protected]
Sydjylland Vejle Syd (K9) 6 Flemming Leer Jakobsen [email protected]
Sydjylland Esbjerg Omegn (K5) 7 Sarah Nørris [email protected]
Sydjylland Sønderborg (K1) 8 Martin Schmidt Konradsen [email protected]
Sydjylland Tønder (K3) 9 Sabrina Louise Christiansen [email protected]
Sydjylland Kolding Syd (K11) 10 Benny Dall [email protected]
Sydjylland Varde (K6) 11 Helene Hellesøe Appel [email protected]
Sydjylland Haderslev (K13) 12 Mathias D. Christiansen [email protected]
 

 

Østjylland Århus Øst (K4) 1 Nikolaj Villumsen [email protected]
Østjylland Århus Nord (K3) 2 Søren Egge Rasmussen [email protected]
Østjylland Århus Vest (K2) 3 Anne Hegelund [email protected]
Østjylland Horsens (K10) 4 Maja Albrechtsen [email protected]
Østjylland Skanderborg (K9) 5 Maria Temponeras [email protected]
Østjylland Djurs (K5) 6 Jesper Yde Knudsen [email protected]
Østjylland Randers Nord (K6) 7 Helle Nielsen [email protected]
Østjylland Randers Syd (K7) 8 Karina Hjort [email protected]
Østjylland Favrskov (K8) 9 Peder Meyhoff [email protected]
Østjylland Århus Syd (K1) 10 Else Kayser [email protected]
Østjylland Hedensted (K11) 11 Malene Erenskjold [email protected]
 

 

Vestjylland Silkeborg Syd (K6) 1 Jakob Sølvhøj [email protected]
Vestjylland Viborg Vest (K3) 1 Jakob Sølvhøj [email protected]
Vestjylland Herning Nord (K9) 1 Jakob Sølvhøj [email protected]
Vestjylland Struer (K1) 2 Ditte Kroman [email protected]
Vestjylland Ikast (K7) 3 Jakob Lindell Ruggaard [email protected]
Vestjylland Herning Syd (K8) 4 Lea Kielsholm [email protected]
Vestjylland Holstebro (K10) 5 Mehmet Akbina [email protected]
Vestjylland Silkeborg Nord (K5) 6 Malte Bang [email protected]
Vestjylland Ringkøbing (K11) 7 Johnny Zaar [email protected]
Vestjylland Skive (K2) 8 Lars Dohn [email protected]
Vestjylland Viborg Øst (K4) 9 Aksel Rosager Johansen [email protected]
 

 

Nordjylland Hjørring (K2) 1 Peder Hvelplund [email protected]
Nordjylland Brønderslev (K3) 2 Peder Hvelplund [email protected]
Nordjylland Aalborg Øst (K7) 2 Sinem Demir [email protected]
Nordjylland Aalborg Vest (K8) 3 Susanne Flydtkjær [email protected]
Nordjylland Thisted (K4) 4 Berit Raldin [email protected]
Nordjylland Aalborg Nord (K9) 5 Anna Aaen [email protected]
Nordjylland Himmerland (K5) 6 Finn Grøn Nielsen [email protected]
Nordjylland Mariagerfjord (K6) 7 Torsten Ringgaard [email protected]
Nordjylland Frederikshavn (K1) 8 Poul-Erik Andersen [email protected]
Tilbage til forsiden