Bruno Jerup

Født 29. september 1957.

Medlemsperiode

Folketingsmedlem for Enhedslisten i Fyns Amtskreds fra 21. september 1994 til 10. marts 1998.
Midlertidigt folketingsmedlem for Enhedslisten i Sjællands Storkreds fra 1. januar 2017 (stedfortræder for Eva Flyvholm).
Midlertidigt folketingsmedlem for Enhedslisten i Sjællands Storkreds fra 26. januar 2015 til 1. februar 2015 (stedfortræder for Nikolaj Villumsen).

Alle personer